Aracınız hep genç kalsın!

18.05.2016
Aracınızdan memnun bir şekilde yola devam etmenin bazı tüyoları vardır. Bunların en önemlisi düzenli bakım yaptırmaktır. İhmal edilen bakımların yüksek maliyetlere ya da çeşitli kazalara sebep olabileceğini artık herkes biliyor. Aracınızdan iyi bir performans elde etmenin bir diğer yolu da ona iyi bakmaktır. Düzenli temizlik yapmak, mevsime uygun davranmak, acelecilikten kaçınmak ve kullandığınız yakıtın kalitesine dikkat etmek aracınızın her daim genç kalmasını sağlayacak tüyolardan bazıları.

Düzenli temizlik olmazsa olmaz: Dış yüzeydeki inatçı kirler için yüksek basınçlı ön yıkamayı tercih edin. Güçlü elektrikli süpürgeyle içeride biriken kirleri çektirin. Ayrıca iç bakımı da içeren ayrıntılı temizlik, aracın ömrünü uzatır.

Aracınızı güneşten koruyun: Sıcak havalarda güneş ışığı aracını boyasını yiyip bitirir ve onu paslanmalara karşı savunmasız bırakır. Aracınızı ya gölgeye park edin ya da bir kaplayıcı örtüyle koruyun.

Klima için yazı beklemeyin: Kışın hiç çalıştırmadığınız klima, yaz mevsiminde istediğiniz randımanla çalışmayabilir. Bu yüzden soğuk havalarda da nispeten uygun günler seçmeli ve aracınızın klimasını çalıştırmalısınız.

Yaz kış demeden aracınızı yıkayın: Karlı havalarda araç yüzeyine yapışan lekeler donar. Ayrıca buzları eritmek için dökülen tuz sonrası yollarda biriken çamur, aracınızın hava giriş-çıkış yollarını tıkayabilir. Aracınızı dört mevsim yıkamalısınız.

Vites değiştirirken dikkat: Vites değişimlerinde sert hareketlere başvurursanız, baskı yeterli seviyeye ulaşmadan sona erer. Balatayı ve şanzımanı aşındırmamak için vites değiştirirken dikkatli olmalısınız.

Kısa mesafelerden uzak durun: Kısa süreli çalıştırmalarda motor yağının sıcaklığı ideal seviyeye ulaşmaz. Bu da yatak aşınmalarını hızlandırabilir. Aracı bu şekilde kullanmak zorundaysanız motor yağını daha sık değiştirmelisiniz.

Motorun harareti zararlı: Henüz soğukken motora birdenbire gaz verirseniz yataklar iyi yağlanmaz ve parça aşınmaları hızlanır. Aracınızın ilk birkaç dakika boyunca yüksek devirle çalıştırmamaya özen gösterin.

Acele etmeyin: Kalkış hızınızı doğru ayarlamazsanız ani duruşlarda frenler ve motor aksamı aşınır. Frene doğru hızla basmalısınız. Bu sayede yüzde 30’a kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Yakıt kalitesi önemli: Fazla tortulu ucuz yakıtlar motoru yorar. Bu durum aracın performansını düşürürken arıza/kaza gibi beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden kalitesiz yakıt kullanmamaya özen göstermelisiniz.