Güvenli sürüş için bakım şart!

13.07.2016
Yolculukların arttığı yaz mevsiminde beklenmedik arızalar yaşamak istemiyorsanız uzun mesafeli yolları kat etmeden önce aracınıza kulak vermelisiniz.

Aracı lastikler taşır: Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce lastik hava basıncını kontrol etmelisiniz. Aracınızın zorlu koşullarda zemini gerektiği gibi tutup kaymaması için lastik diş derinliği yasal olarak en az 1,6 milimetre olmalı.

Hakimiyet elinizde: Direksiyonun araç hakimiyetini sağlamasına yarayan hidrolik yağı güvenli sürüşün olmazsa olmazıdır. Hidrolik yağı azaldığında, sızdığında ya da bu yağa yabancı maddeler karıştığında direksiyonun doğru çalışması engellenir.

Kontrolü kaybetmeyin: Aracın kontrolünü sağlayan frenler arızalanırsa kaza meydana gelebilir. Bu sebeple aksaklığa yol açmadan frenlerin düzenli kontrolü hayati önem taşıyor.

Akü olmazsa olmaz: Aracınızı durduğu yerde biraz çalıştırıp akü ömrünü tahmin edebilirsiniz. Aküyü düzenli bakımda ihmal etmemelisiniz; çünkü aküde bir sorun oluştuğunda aracınızı çalıştıramazsınız.

Yağa ve suya dikkat: Aracın performansı ve güvenli sürüş açısından önem taşıyan yağı ve suyu belirli aralıklarla kontrol etmeli, her ihtimale karşı aracınızın bir köşesinde yedek yağ bulundurmalısınız.

Sinyal iletişim yoludur: Sinyal ve iç-dış lambalar trafikte diğer sürücülerle iletişim kurmanızı sağlar. Lambalarda oluşabilecek arızalar, hatta farlardaki lekelenmeler bile bu iletişimi zedeleyebilir. Bu yüzden sinyallerin ve lamba-far bağlantılarında temassızlık ihtimalinin kontrolü ihmal edilmemeli.

Araçlar nefes alır: Hava filtresi sayesinde motor, dışarıdan gelen havayı temizleyip oksijenle yakıtı tepkimeye sokar. Aracın ilerlemesini sağlayan hava filtresi düzenli temizliğe ihtiyaç duyar. Aksi halde bu filtre dışarıdan hava almak yerine içerideki sıcak havayı kullanmak durumunda kalır ve aracın performansı düşer.

Klimalar temiz olmalı: İç kısmı karanlıkta kalan klimalar rutubet oluşumuna çok elverişlidir. Aracınızın klimasında küf, mantar, bakteriyle karşılaşmak ve kötü bir hava solumak istemiyorsanız klimanızı kışın da çalıştırarak içinde hava dolaşımı sağlamalısınız. Klimanın çalışmasını sağlayan klima gazına da dikkat!

Daha net görüş alanı: Sıcak yaz günlerinde yoğun güneş ışığı cama yapışan lekeleri iyice kurutur. Sürüş esnasında görüş alanınızın temiz olması için sileceklere ve cam suyuna da baktırmalısınız. Bunun yanı sıra alkolsüz silecek suyu camınızı çok daha iyi korur.

Aracınızın otogazla ilgili tüm bakımlarını ise size en yakın Aygaz Dönüşümcü Kulübü üyesi firmada yaptırabilirsiniz. Aygaz Dönüşümcü Kulübü üyesi firmaları incelemek için tıklayın.