İkinci el araç alırken dikkat!

17.08.2016
İkinci el araç sahibi olmak istiyorsanız, almak istediğiniz araçla ilgili piyasa araştırması yaparak işe başlayabilirsiniz. Modelin sıfır ve ikinci el fiyatlarını karşılaştırdıktan sonra aracı görmeye gittiğinizde, acele etmeden teknik durum ve dış görünüşle ilgili birtakım kontrolleri yaptıktan sonra aracı satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

1- Ayrıntıları daha net görebilmek için yağmursuz bir havada, günün aydınlık saatlerini seçin.

2- Aracın motorunu, şanzımanını, kaportasını ve döşemesini detaylı olarak inceleyin. Bu konuda yetkili birinden yardım alabilirsiniz.

3- Paslanma veya zedelenme olup olmadığına, boya kalınlığına veya hatalarına bakın.

4- Kapı ile çamurluklarda aralık mesafelerinin eşitliğini, çizgisel hatlardaki ilerleyişin hizalarını kontrol edin.

5- Lastiklerin aynı markaya ve modele ait olup olmadığını öğrenin.

6- Araca uzaktan bakın; öne, arkaya, sağa ya da sola yatık bir aracın süspansiyon sisteminde problem olabilir.

7- Araca binip motoru harekete geçirin: Bir süre gaza basmayarak çalıştırdığınız motorun sesinde sorun var mı; dinleyin. Bu esnada egzozdan çıkan en normal renk, soğuk motorun oluşturduğu hafif beyaz dumandır; aksi halde sistemde sorun olabilir.

8- Olumsuz şeylerle karşılaşmak istemiyorsanız, aracın çalıntı olması ihtimaline karşı motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaralarıyla karşılaştırın.

9- Deneme sürüşü yapın: Fren pedalı 4 cm’den fazla aşağıya iniyor mu? Dönüş hareketleri esnasında akslardan herhangi bir ses geliyor mu? Klimayı açtığınızda sesi yüksek mi? Aracın sesine kulak vererek herhangi bir arıza olup olmadığına dikkat edin.

10- Aracın hasar kaydı hakkında bilgi edinin. En net bilgiyi bu konuyla ilgili SMS hatları aracılığıyla öğrenebilirsiniz.