Araç klimanızın bakımını ihmal etmeyin

21.09.2016
Aracınızda bulunan klimaların belirli aralıklarla, düzenli olarak temizliğinin ve bakımının yapılması gerekir. Bunun öncelikli sebebi, klimadan çıkan havanın sağlığınızı doğrudan etkilemesidir.

Virüslere dikkat!: Klimanızı çalıştırırken pencereler kapalı olduğundan herhangi bir hapşırık ya da öksürükle saçılacak bakteri, virüs, mikrop vs. kapalı ortamda klimanın içine girip yerleşebilir. Klimayı bir sonraki kullanışınızda bu bakteriler dışarıya çıkıp arabanın içinde dolaşmaya başlar.

Hastalıkların habercisi: Klimaların içi karanlık ve nemli olduğu için küf ve mantar oluşumuna da oldukça müsait ortamlardır. Kas ve eklem ağrıları, halsizlik, huzursuzluk, ateş, öksürük, bulantı, kusma, ishal gibi geçici şikayetlere yol açabilen bu durum, alerjik astım gibi kalıcı hastalıklara bile neden olabilir.

Polen filtresini değiştirin: Yolculuk esnasında toz, toprak, polen, duman gibi faktörlerin aracınıza girmesini önleyen polen filtresinin de yılda iki kez yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Aracınızın camları erken buğulanıyorsa bu, polen filtresinin ömrünün dolduğuna dair bir sinyaldir.

Yakıt tüketiminde tasarruf: Düzenli temizlik ve bakım yapılmadığında aracınızda teknik arızalar da meydana gelebilir. Herhangi bir sorun görünmese de ihmal durumunda aracınızın motoru zorlanır ve daha fazla yorulur. Bakım süresi çoktan geçen bir klima, daha fazla yakıt kullanımına da yol açar.

Klima gazını doldurun: Klima gazının da iki yılda bir yeniden doldurulması gerekir. Aksi takdirde sıcaklığı istediğiniz seviyede sabitlemeniz zorlaşır. Bu durumda, uzun bir aradan sonra klimayı çalıştırdığınızda araç ortamına kötü bir koku yayılır.