Yağışlı havalarda araç kullanırken dikkat!

11.11.2016
Sonbahardan uzaklaşıp kış mevsimine yaklaştığımız günlerde yağmurlu havalara daha çok maruz kalmaya başlıyoruz. Yağışlı havalarda kaza riskinin yüzde 25 arttığı söyleniyor. Böyle zamanlarda kaza riskini en aza indirgemek için dikkat etmeniz gereken bazı konular var.

-Yağışlı bir günde arabanıza bindiniz; ön cam buharlı ve hiçbir şey göremiyorsunuz. Bir süre kaloriferleri/klimayı çalıştırmanız, biraz sonra içerideki buharı ortadan kaldıracaktır.

-Temiz bir görüş alanı için yağmurlu havaların olmazsa olmazı konumundaki sileceklerinizin düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

-Henüz başlayan yağmur yerdeki toz ve toprakla birleşeceği için yağışın ilk dakikalarında yollar, sonrasına göre daha kaygan olur. Bunu dikkate alarak yağmur başladığında daha temkinli olmalısınız.

-Kayma riskini tamamen ortadan kaldırmasa da yağış esnasında aracınızı normalden daha yavaş sürmelisiniz.

-Yağışlı havalarda lastiklerin önemi, kayganlığı önlemesi bakımından artar. Bu yüzden yola çıkmadan önce lastiklerin havasını özellikle kontrol etmelisiniz. Islak yolda zemini düzgünce tutabilmesi için lastikleriniz hasarsız olmalı.

-Ani şerit değişimlerinden kaçınmalısınız. Siz dikkatli olsanız bile yanınızdan/arkanızdan gelen araç sizi görmediği takdirde çarpışma riski artar.

-Direksiyon hakimiyetinin azalmasına ya da kaybolmasına sebep olan su birikintilerinin içine girmekten kaçınmalısınız.

-Sağa/sola dönüşlerde kayganlığı dikkate almalı ve acele etmemelisiniz.

-Kayma ve çarpışma riskine karşı öndeki araçla aranızdaki mesafeyi artırmalısınız.

-Araç sinyallerini ve farlarını doğru zamanda kullanmalısınız.

-Olası bir kayma durumunda kontrolü yitirirseniz direksiyonu kırmadan düz tutmalı; gaza ya da frene basmadan aracın zemini tekrar tutmasını beklemelisiniz.