Trafikte bunları yapmayın!

02.12.2016
Trafikte çoğu zaman keyfi olarak da yapılan ve acemilik olarak kabul edilen hatalara düşmemek için bu alışkanlıklardan uzak durun!

Panik yapmak: Herhangi bir aksilik durumunda paniğe kapılmayın; bu her şeyi daha da zorlaştırır. Trafikte paniklemek, kaza riskini de artırır. Örneğin arkanızdan sağa-sola doğru kayarak gelen uyumsuz bir sürücünün kullandığı araca yol vermeye çalışmayın. Yerinizi koruyun.

Aynaları kontrol etmemek: Trafikte acemi sürücülerin en çok düştüğü hatalardan biri aynaları kullanmamaktır. On saniyede bir tüm aynaları kontrol ederseniz sağınızdaki, solunuzdaki ve arkanızdaki araçlarla aranızdaki mesafeye hakim olursunuz. Böylece kaza riski azalır.

Her köşede duraklamak: Duraklamanın yasak olduğu yerlerde veya uygunsuz yerlerde duraklamamaya özen göstermelisiniz. Örneğin sıkışık bir yolun kenarında duraklamanız trafiği kilitleyebilir.

Yasaklı yere araç park etmek: Aracınızı park ettiğiniz yerlere dikkat edin; park etmenin yasak olduğu bölgeleri kullanmayın. Bu durum, izinsizce alanı işgal etmenizin yanı sıra insanlarla sorun yaşamanıza sebep olabilir. Aracınızı park ederken etraftaki tabelaları ve uyarıları kontrol etmenizde fayda var.

Telefonla ilgilenmek: Trafikte acemiliğin en büyük belirtilerinden biri de araç kullanırken telefon kullanmaya çalışmaktır. Araştırmalara göre seyir halindeyken telefona bakmak yıl boyunca birçok kazaya sebep oluyor. Trafikte kaldığınızda telefona bakmak da çok doğru değil; çünkü trafik sıkışsa bile etrafınızdaki araçların durumuna sürekli hakim olmak zorundasınız.

Emniyet kemeri takmamak: Emniyet kemeriyle ilgili son düzenlemeler, artık aracın arka koltuklarında seyahat edenlerin de emniyet kemeri kullanmasını zorunlu kılıyor. Dolayısıyla sürücü koltuğunda oturan bir kimsenin emniyet kemeri takmama ihtimali akla bile gelmemeli.

Şeridin dışına çıkmak: Trafik şeritlerini doğru kullanmaya dikkat edin. Eğer şeridin dışına çıkıp çizginin ortasından giderseniz diğer sürücülerin de kafasının karışmasına neden olursunuz. Üstelik trafik de birbirine karışıp felç olur.

Sinyal vermemek: Bu biraz keyfi olarak yapılsa da aslında kaza ihtimalleri dikkate alındığında acemilik olarak sayılabilecek kötü bir alışkanlıktır. Sağa ve sola dönerken, şerit değiştirirken aracın sinyal ışıklarını kullanmanız gerekir.

Hız limitlerini dikkate almamak: Trafik levhalarında belirtilen hız limitlerine bir sürücü dahi uymadığında her şey birbirine karışabilir. Bu yüzden karşınıza çıkan levhalarda yazan hız limitlerine sadık kalmaya özen gösterin.

Trafik ışıklarına uymamak: Trafik lambalarına uygun hareket etmemek, hem araçların birbiriyle çarpışmasına hem de yayalara çarpmaya, yani trafik kazalarına neden olabilir.

Yayaları umursamamak: Yollarda yaya geçidi olarak belirlenen noktalarda karşıdan karşıya geçmek isteyen yayalar için sürücülerin yavaşlaması gerekir. Aksi takdirde hem kuralları çiğnemiş hem de yayaya saygısızlık etmiş olursunuz. Bir yaya, yolu kullanmak için yavaşlayacağınızı varsayıp yola çıktığında kaza olasılığı da yükselir.