Araç muayenesinden önce...

16.12.2016
Düzenli araç kontrolleri, trafikte can ve mal kaybına karşı hayati önem taşır. Aracınızın muayene zamanı geldi mi? Muayeneye gitmeden önce üstünüze düşen bazı sorumluluklar var. Bu hazırlıkları yapmadığınız takdirde henüz kontrole girmeden geri çevrilme ihtimaliniz var. Eğer bu adımlara dikkat ederseniz sorunsuz bir muayenenin ardından yolunuza devam edebilirsiniz. İşte araç muayenesi öncesinde hatırlamanız gerekenler:

Öncelikle randevu alın. Aracınızın muayene zamanı geldiğinde belirlediğiniz gün ve saate göre ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Gerekli ekipmanların bulunurluğunu kontrol edin. Yangın söndürme aleti, stepne, ilk yardım çantası ve iki tane üçgen reflektör, aracınızda olması gereken ekipmanlardır. Eğer bunları bulundurmazsanız bu durum, muayene esnasında hafif kusur olarak kabul edilir.

Zorunlu belgeleri yanınızda bulundurun. Ruhsat, kimlik, zorunlu trafik sigortası ve gerekli diğer zorunlu belgelerin muayene esnasında elinizin altında olması gerekir. Muayeneye götürdüğünüz araç size ait değilse vekalet durumuna dair gerekli ek belgeleri de mutlaka götürmelisiniz.

Belgelerin asıllarını yanınızda götürün. Muayenede işlemlerin başlayabilmesi için araca dair gerekli belgelerin tamamı yanınızda olmalıdır. Belge eksikliğinde muayene gerçekleştirilemez.

Vergi/trafik ceza borçlarınızı gözden geçirin. Ödenmemiş vergi ya da trafik borcunuz varsa randevunuz onaylansa dahi aracınızda muayene işlemleri yapılamaz.

Aracınızın egzoz emisyon ölçümünü kontrol edin. Ölçüm yapılmadığında bu durum ağır kusur olarak kabul edilir. Egzoz emisyon ölçümü hizmeti, araç muayene istasyonlarında uluslararası standartlar ekseninde verilir.

Aracınız üzerinde tadilat yapıldıysa ve bununla ilgili muayeneye gidecekseniz öncelikle başvuru yapmalı, ilgili belgeleri de yanınızda taşımalısınız. Bu durumda sizden gaz sızdırmazlık ve montaj tespit raporları, onaylı tadilat projesi hesapları, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan temin edilebilen EK-1 belgesi istenir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen araç muayene ücretlerinin muayene esnasında nakit olarak ödendiğini unutmayın.

Aracınızın muayenesini zamanında yaptırın. Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan 35. maddeye göre aracınızın muayene süresini geciktirirseniz her ay başına yüzde beş daha fazla ücret ödemek zorunda kalırsınız. Muayene gecikme süresi ister bir gün ister 20 gün olsun, bir ay olarak değerlendiriliyor.