Karlı havada sürüş önerileri

11.01.2017
Kar yağışı, yolların donmasıyla trafik kazalarının artmasına sebep oluyor. Bir sürücü, ne kadar dikkatli olsa da bir başka sürücünün hatasıyla kazaya sürüklenebiliyor. Can ve mal kaybını önlemek için kar yağışının ortaya çıkardığı zorlu koşullarda araç kullanımına dikkat etmek; sürücüler, yolcular ve yayalar için hayati önem taşıyor.

Kış lastiği: Karlı havada araç kullanımında birincil şart kış lastiğidir. Ticari araçlarda kullanımı zorunlu olan kış lastiğine, hava sıcaklığı yedi derecenin altına düştüğünde ihtiyaç duyulur. Özellikle yoğun kış koşullarında sadece ticari aracı olanlar değil tüm araç sahipleri tekerleklerin dördüne de kış lastiği takmalıdır.

Zincir: Yoğun kar yağışında yollarda gerçekleşen buzlanma durumunda kış lastiği dahi kayabilir. Böyle zamanlara karşı aracınızda zincir bulundurmanızı öneririz. Kar yüksekliğinin ve buzlanmanın olduğu ya da dik yokuşun bulunduğu yollarda kış lastiği bile zorlanabilir; bu durumlarda zincir kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kıyafetler: Araç kullanmanız gerekiyorsa öncelikle üzerinizde biriken karları silkeleyin. Aksi halde aracın içinde çözünen kar buhara yol açar ve görüşünüzü kısıtlar.

Camlar: Aracınızın camındaki buzlanmayı gidermek için acele etmeyin. Sıcak su dökmek veya karla ovalamak, camınıza zarar verir. Çatlamaya veya çizilmeye neden olabilir. Ön camınızdaki buğulanmayı gidermek için klimayı çalıştırmak işe yarayacaktır.

Silecekler: İyi bir görüş için sileceklerinizin düzgün çalışması gerekir. Sileceklerinizi kontrol etmeli, bir problem varsa mutlaka yenilemelisiniz.

Aydınlatma: Karlı havalarda buzlanma sebebiyle araç farlarının ve stop lambalarının performansı düşebilir. Bu yüzden farların ve stop lambalarının camlarına zarar vermeden üzerinde biriken karları temizlemelisiniz.

Sürüş: Karlı havalarda kazaları önlemenin en iyi yolu yumuşak sürüştür. Sert hareketlerden kaçınmalı; gaz, fren ve direksiyonu normalden çok daha yumuşak kullanmalısınız. Örneğin yokuş aşağı inmeye başlamadan önce hızınızı ayarlamalısınız. Ani direksiyon hareketleri yapmamanızda da fayda var. Aracınızda ABS sistemi varsa tekerleklerin kilitlenmesi önleneceğinden frene sonuna kadar basabilirsiniz. Ancak eski model bir fren sisteminiz varsa fren pedalına yavaş yavaş dokunmalı, böylece tekerleklerin kilitlenmesini önlemelisiniz.

Vites: Kaygan zeminde patinaja düşmemek için vites geçişlerini devir yükseltmeden yapmalısınız. Patinaja düşerseniz aracınız zemini tekrar tutana kadar ayağınızı gaz pedalından çekmelisiniz.

Mesafe: Buzlanmada yolların kayganlığı nedeniyle fren süresi uzayabileceğinden araç takip mesafesini daha uzun tutmalısınız.