Rallinin tarihine doğru...

10.03.2017
Yarışmacıların belirli kurallar eşliğinde otomobille bir noktadan bir noktaya ulaşmalarını hedefleyen ralli, resmi olarak ilk kez 1911’de yapılsa da bu spora olan rağbet daha öncesine dayanır.

İlk motorlu yarış: 1894’te Fransa’da Paris-Rouen Horseless Carriage adlı bir yarışma düzenlenir. Bitiş çizgisini ilk geçen buharlı araba, yarışma için uygun olmadığından yarışın kazananı, üç beygir gücündeki aracın sürücüsü Albert Lemaitre olur.

İlk resmi ralli: 1909’da Monaco Otomobil Kulübü, Monaco Prensi I. Albert’in isteğiyle bir araba rallisi düzenler. 1911’de Avrupa’nın 11 farklı bölgesinden yola çıkan 23 araba, Monte Carlo üzerinde birleşir. 25 beygir gücündeki Turcat-Méry aracını kullanan Henri Rougier, yarışı kazanır.

Ralliye özel arabalar: Rallinin tarihine yön veren gelişme, 1962’de Birleşik Krallık’taki British Motor Corporation’ın, ralli için bir araç üretmesi olur. Kısa süre sonra Ford of Britain’ın geliştirdiği Escort Twin Cam, döneminin en başarılı ralli otomobillerinden biridir.

Bugün: Ralli, izleyici rağbetinin ve teknolojinin de etkisiyle giderek şekillenir. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), rallinin dünyaya yayılmasında önemli rol oynar. Uluslararası şampiyonalar düzenlemek için yönetmelikler hazırlayan federasyon, bugün Formula 1 ve Dünya Ralli Şampiyonası’nı organize ediyor.