Sürdürülebilir taşımacılık için LPG

29.03.2017
Avrupa ülkeleri, temiz çevre için sürdürdükleri mücadeleyi giderek artırıyor. Otogaza yönelik algı günden güne olumlu anlamda değişirken sürücüler, zararlı emisyonlara sebep olan geleneksel yakıtlardan uzaklaşıyorlar. Sadece otomobil sahipleri değil; kurumlar da filolarındaki araçları otogaza dönüştürerek köklü değişikliklere gidiyorlar. Örnekleri aşağıda sıralıyoruz:

İspanya: Valladolid’deki 150 otobüsten 103’ü otogazla çalışıyor.

Portekiz, İspanya ve İtalya: Çevreye, sürdürülebilir hareketliliğe ve hava kirliliğini azaltmaya yönelik tasarlanan araç kiralama firması Goldcar, otogazlı araç talebini genişletiyor.

Türkiye: 4,4 milyon otomobilin bulunduğu Türkiye, dünyadaki en büyük LPG araç filolarından birine sahip olma özelliği taşıyor. Türkiye’de otogaz pazarı, istikrarlı şekilde büyüyor.

Japonya: Taksiler, LPG’yle çalışıyor.

Londra: Tüm yeni nakliye arabalarının 2018 itibarıyla sıfır emisyon kapasitesine sahip olması bekleniyor.

Fransa: Emisyon seviyelerine göre sıralanan araç sınıflandırmasında otogazlı araçlar, çevrecilik açısından birinci sırada yer alıyor.

Tüm Avrupa'ya yayılan dönüşüm süreci, otogazın itibarını güçlendirirken daha sürdürülebilir bir kara yolu taşımacılığının da gelişmesini sağlıyor. Otogazın yaygınlaşmasında vergi indirimi, trafik kısıtlamalarından muafiyet gibi hükümet destekleri büyük rol oynuyor. Teşvikler, hava kirliliğinin azalmasını sağlayan en büyük etkenler arasında.