Yarı yolda kalmayın!

12.05.2017
Motor yağını zamanında değiştirmenin aracınız için ne anlama geldiğini biliyor musunuz? İnsanların su içmesi ne kadar önemliyse araçların motoru için de yağ o kadar önemli. Birçok sürücünün önemsemediği ya da sürekli ertelediği bu bakım, aracın performansını düşürmekle başlayıp tüm ömrünü etkileyebiliyor. İşte aracınızın can damarlarından biri olan motor yağı hakkında bilmeniz gerekenler:

• Motor yağı, bir araçta beş önemli görevi yerine getiriyor: Temizleme, sızdırmazlık, koruma, yağlama, soğutma. Bir araç motorunun bu görevleri yapabilmesi ve standart performansını sergileyebilmesi için motor yağının belirli zaman aralıklarında değiştirilmesi şart.

• Pistonların silindir içinde rahatça hareketini sağlayan motor yağı eksildiğinde ya da eskidiğinde piston hareketlerinde sürtünme meydana geliyor. Böylece ısı artıyor ve motorun içindeki metal parçalar uzun vadede birbirine kaynayıp yapışabiliyor.

• Motorun hasara uğramadan düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan bu bakım, eski araçlarda beş bin kilometrede bir yapılmalı. Yeni araçlarda bu süreç 10 bin ile 20 bin kilometrede arasında değişiyor.

• Bakım için belirlenen zaman aralıkları aksatıldığında motor yağı kalınlaşarak yıpratıcı bir hal alıyor; bu da motorun ömrünü kısaltıyor.

• Araç üreticisinin belirttiği periyotlarda motor yağı değişimini gerçekleştirmek gerekiyor.

• Her motor yağının katkı maddesi, fiziksel özellikleri ve kimyasal yapısı farklı. Dolayısıyla her araç tipinin motor gücüne göre yağ kullanılması gerekiyor. Bu yüzden araç üreticisinin tavsiye ettiği motor yağını kullanmak da aracın ömrü için önem taşıyor.