İlk yardım önemlidir

30.05.2018
Trafikte yani yolda olmamız, çokça kural ve bilgi gerektiriyor. Her şeyden önce trafik kurallarına hakim olmak ve bu kuralları doğru uygulamak şart! Dikkatli olmamıza rağmen beklenmedik bir kazayla karşılaştığımızda ilk yardım bilgilerimiz devreye giriyor. Herhangi bir kaza durumunda, yaralıya tıbbi yardım sağlanıncaya kadar, durumun kötüye gitmesini önleyebilmek adına çevredeki imkanlarla ve mevcut araç gereçlerle yapılan müdahalelerin tümüne ilk yardım deniliyor. Zamanında yapılan basit ve etkili bir müdahaleyle, olumsuz sonuçların önüne geçmek mümkün.

İlk yardım bilgisine sahipseniz ve trafikte herhangi bir kaza durumunda bir yaralıya müdahale etmeniz gerekiyorsa acil yardım ekipleri gelinceye kadar bunları yapmalısınız:

• Bayılma: Bayılan kişinin üzerindeki kıyafetler gevşetilir. Düz bir zeminde yatırılarak ayakları yukarı kaldırılır.

• Kanama: Kanayan uzuvlar yükseltilir. Kanayan yerin üzerine temiz gazlı bez bağlanır.

• Kırık: Vücudunda kırık meydana gelen kişi hareket ettirilmez, sarsılmaz. Açık kırık varsa görünen kemik parçalarına dokunulmaz, temiz kalması sağlanır. Gerekirse üzeri temiz bezle kapatılır.

• Yanık: Yanık bölge soğuk suyla temas ettirilir ki ağrı hafiflesin. Meydana gelebilecek şişliklerden dolayı yanan bölgede bulunan kumaş veya takılar çıkarılır. Hastanın bilinci yerindeyse bol su içirilir.