Otonom araçların dünü, bugünü

28.09.2018
Henry Ford 1908’de, seri üretilebilen ilk motorlu aracı geniş kitlelerle buluşturdu; atlı arabadan sonra ulaşım sınıf atlamış oldu. Bugün bu araçlar, hayatımızın vazgeçilmezi. Neredeyse herkese hitap eden zevkte ve performansta araç bulunabiliyorken önceleri ancak bilimkurgularda zihnimizde yer eden sürücüsüz araç fikri, çoktan gerçeğe dönüştü! Bu konuda her geçen gün yeni gelişmelere tanık oluyoruz. Bakalım sürücüsüz araç macerası nasıl şekillenmiş, teori pratiğe nasıl dökülmüş...

Otonomun doğuşu
Trafik sorunu her geçen gün daha çok içinden çıkılmaz bir hal aldığından zamanımızı çalmaya devam ediyor. İşte tam da bu çıkmazda sürücüsüz araç konforu devreye giriyor ve çalışmalara başlanıyor. Silikon Vadisi’nden çıkan bu fikir; trafikte seyir rahatlığını, kayıpları önlemeyi ve zamandan tasarruf etmeyi hedefleyerek ortaya çıkıyor. Apple, Silikon Vadisi’nde otonom sistemlerle ilgili 2014’ten beri Titan Projesi için durmaksızın çalışıyor. 2017’de ilk kez deneme sürüşüne çıkardığı sürücüsüz aracını 2030’a kadar herkesin ulaşabileceği şekilde ve seri olarak üretebilmeyi hedefliyor. Bunun, Apple’ın üzerinde çalıştığı tüm yapay zeka projelerinin temeli olduğu belirtiliyor.

Rekabet kızışıyor
Otomobil sektörü de sürücüsüz araçlar için kolları çoktan sıvamış durumda. Global markalar gelişim sürecinde kendi isimlerini duyurabilmek adına yarış halinde. Sürücüsüz otomobil sektörünün en önemli oyuncularından Waymo, Google tarafından satın alınan bir teknoloji dehası. Sürücüsüz araçlar arasında en çok yolu katetmeyi başaran Waymo, son 2,5 yılda yüzlerce insana 6,4 milyon kilometrelik sürücüsüz araç deneyimi sundu. Birleşik Krallık merkezli otomotiv şirketi Delphi, geleneksel araçları sürücüsüz hale getirmek için çalışmalarını daha da artırıyor. Bunun için ilk test sürecini Singapur’da başarılı bir şekilde atlatan NuTonomy için 3,6 milyon doları gözden çıkardı. Şirket, mühendis kadrolarını genişleterek çok sayıda sürücüsüz aracın kendi bünyesinden çıkmasını hedefliyor. Fransa merkezli Renault ise yüksek hızlarda bile karşısına çıkan engellerden kaçınabilmesi ve hızlı manevra yapabilmesiyle dikkatleri çeken Callie hakkında bir video paylaştı.

Tırlar kendini aşıyor
Son zamanlarda sürücüsüz araçlarla ilgili en çok konuşulan konu ise Google ve Apple'ın sürücüsüz tır projesi. Proje sayesinde öncelikle sürücüsüz tırların yollara çıkacağı iddiası gündemde. 7/24 yol alabilen sürücüsüz tırların hayatımızda yerini alması insan güvenliği ve zaman tasarrufunun yanı sıra, ulaşım rahatlığıyla ekonomide de dengeleri değiştireceğe benziyor.

Son moda ulaşım
Bir aracın sürücüsüz olarak ilerleyebilmesini içindeki radar, şerit takip sistemi, lidar, kızılötesi kamera, stereo kameralar, GPS/atalet ölçüm ünitesi ve tekerlek kodlayıcıları sağlıyor. Bu otomatik sistemin hassasiyeti mühendisler tarafından trafik akışını sağlamada kolaylık olarak tanımlanıyor. Önümüzdeki süreçte bu konuda kaç projeyle karşılaşacağımızı bilemesek de akıllı sistem teknolojileri hacmini genişlettikçe sürücüsüz araç piyasası farklı isimlerle hayatımızda yerini alacak gibi…