İlginç araçlar başrolde!

19.08.2019
Başroldeki aktrisin ya da aktörün kullandığı araçlar hep dikkat çekicidir. Şoför Nebahat’in arabası, Robert De Niro’nun sarı taksisi, James Bond’un göz alıcı savaş makineleri, Mr. Bean’ın fonksiyonel aracı, efsanevi A Takımı minibüsü ve daha nicesi, filmlerdeki karakterler kadar bilinir. Ancak bazı araçlar, oyunculardan rol çalıp daha çok ilgi çeker. Bazılarımıza göre Batmobile’ın hangi teknolojilere sahip olduğu Batman’i hangi aktörün oynadığından daha önemlidir mesela. “Geleceğe Dönüş” ve “Hayalet Avcıları” filmlerinde ya da “Munsters” ve “Scooby Doo” dizilerindeki ilginç görünümlü araçlar zihnimizde yer edinmiştir. Chitty Chitty Bang Bang, Herbie ve KITT namıdiğer Kara Şimşek ise fonksiyonelliğiyle, karakteriyle ya da karizmasıyla başrolü kimseye kaptırmaz.

Tuhaf ailenin, tuhaf arabası
Frankenstein benzeri bir baba, vampir bir anne, büyücü bir kız ve garip bir çocuktan oluşan tuhaf bir aileyi anlatırdı 1964 yapımı “The Munsters”. Munster’s Koach adı verilen el yapımı araç George Barris tarafından tasarlandı. Tuhaf Munster ailesine yakışır tuhaflıktaki araba kan kırmızı kadife iç döşemesiyle de tasarımıyla da dikkat çekiyordu.

Chitty Chitty Bang Bang
Ian Flemming’in yazdığı çocuk romanı “Chitty Chitty Bang Bang” 1968’de sinemaya bir müzikal olarak uyarlandı. Sıra dışı bilim insanı Caractacus’un icadı gerektiğinde uçabilen ve yüzebilen bir arabaydı. Kendi kendine de hareket eden bu ilginç icat, adını çalışırken çıkardığı sesten alıyor.

Maalesef ruhu var…
1968 yapımı “Aşk Böceği” filminin 53 numaralı yarış arabası Herbie, duygularıyla ön plana çıkıyor. Sevmediği kişilerin üzerine motor yağı döken, ara sıra çöpçatanlığa dahi soyunan ve hatta aşık olan bu sevimli beyaz arabanın en önemli özelliği, bir ruhunun olması.

Aferin KITT!
Tek kanallı dönemde yayınlanan “Knight Rider” dizisinin akıllı arabası KITT uçabiliyor, konuşabiliyor, plakasını değiştirebiliyor, kendini kullanabiliyor, camlarını karartabiliyor, hatta sahibine borç bile verebiliyordu. Kara Şimşek, yaptıklarının karşılığında ise sahibi Michael Knight’tan “aferin” alıyordu.

Geleceğe dönen araba
İlki 1985’te yayınlanan “Geleceğe Dönüş” üçlemesinde Dr. Emett Brown’ın icat ettiği zaman makinesi bir neslin gençlerinin hayallerini süsledi. Plütonyumla çalışan ve saatte 88 mil hıza ulaşınca geçmişle gelecek arasında yolculuk yapabilen araç, bugünlerde Hollywood’da, bir müzede sergileniyor.

Hâlâ pek revaçta
60’ların çizgi roman kahramanı Batman, günümüzde de pek revaçta. Süper kahramanın arabası Batmobile ise ilk günden beri dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Çizgi romandan yola çıkılarak dizayn edilen tasarım harikası araç, jet yakıtı sayesinde sıçrama, atlama ve olağanüstü keskin dönüşler yapma yeteneğine sahip.