Hangi araç, hangi segment?

16.09.2019
Herkesin satın alacağı veya kiralayacağı araçtan beklentisi farklıdır. Bunca araç arasında ihtiyaca uygun olanını seçmek bazı zamanlarda güç olabiliyor. İstenilen özellikler her ne ise segment filtresiyle araç yelpazesini belirlemek, ihtiyacı en uygun şekilde karşılayacak araca kavuşmak mümkün.

A segmenti: Şehir trafiğine uygun olan bu araçlar, minicar olarak da adlandırılır. Uzunluğu, 300 santimetreyi aşmaz ve diğer segment araçlarına göre oldukça hafiftir. Fiat 500, Hyundai i10, Smart Fortwo gibi araçlar A segmenti araçlara örnek.

B segmenti: Performansı A segmentiyle yakın olan B segmenti araçların ayırt edici özelliği, 300-400 santimetre arasındaki uzunluğu. Küçük aile otomobili denildiğinde ilk akla gelen segmentin popüler araçları; Mini Cooper, Renault Clio, Peugeot 208 vs.

C segmenti: Türkiye’de en çok alım satımı gerçekleştirilen araçlar, C segmentinde bulunur. Hem şehir içi hem de uzun yol için uygunluğu dikkat çekici. Uzunlukları dört metreyi bulan araçların iç genişliği de tam bir aile arabası örneği. Opel Astra, Ford Focus, Fiat Egea; C segmenti araçlara örnek.

D segmenti: C segmentinden farklı olarak performansları daha yüksek olan D segmenti, üst-orta sınıf arasında yer alır ve uzunlukları beş metreye yaklaşır. Volkswagen Passat, Audi A5 ve Mercedes C Serisi, D segmenti araçlar arasında yer alır.

E segmenti: Büyük gövde ve güçlü motora sahip araçlar, E segmentinde yer alır. Otomobil sektörünün öncüleri olarak da bilinen araçlardan bazıları; Volvo S90, Ford Ranger, BMW 6 Serisi.

F segmenti: Fiziksel özelliklerinin yanı sıra, teknolojik donanımıyla da adından söz ettiren F segmenti oldukça konforlu. Sürüş deneyimiyle kullananlardan tam not alan segmenti; Audi A8, Porsche Panamera, BMW 7 Serisi gibi araçlar oluşturuyor.

G segmenti: Şehir içinde de kullanılabilen spor araçlar bu segment içinde yer alır. Bu segmentteki araçlar, genellikle iki kapılıdır ve performans odaklı geliştirilir. Ferrari ve Maserati gibi markaların çeşitli modelleri bu segmentin içinde bulunur.

J segmenti: Arazi zemini için üretilen araçlar J segmentinde yer alır. Performans açısından spor arabayla yarışan J segmenti, arazi araçlarına has dayanıklılığıyla da bilinir. Jeep Wrangler, Range Rover, Kia Sportage J segmenti örneklerinden.

M segmenti: Kullanım koşulları değişkenlik gösteren araçların çoğu M segmentine dahildir. Çok amaçlı araçlar olarak da bilinir. Dacia Lodgy, Ford C-Max, Citroen Picasso segmentin örneklerindendir.