LPG’li araçlar için kış bakım önerileri

08.11.2019
Sıcak ve güneşli günleri geride bıraktık. Önümüzdeki süreçte yağışlı günlerle daha sık karşılaşacağımız malum. Bu koşullar için yaptığımız değişikliklerin yanında aracınızı kışa hazırlamak da gerekiyor. Katettiğiniz her 10 bin kilometrenin ardından LPG’li aracınızın bakımını yaptırmanın yanı sıra, kar, buz, yağmur, çamur gibi koşullarda bir aksaklık yaşamadan yola devem etmek için kış bakımı şart!

Elektrik tesisatı: LPG’li araçların ön bölümünde LPG sistemine ait elektrik kabloları bulunur ve bu kablolar hava değişimiyle birlikte oksitlenebilir ya da gevşeyebilir. Kış bakımı kapsamında elektrik tesisatının gözden geçirilmesinde fayda var.

Motor ve motor yağı: Soğuk havalarda aracın motorunu çalıştırmak güçleşebilir ve bu durum motorun her parçasını zorlar. Motor yağının yenilenmesi ve yağ seviyesinin kontrol edilmesi iyileştirici bir adım. Basit bir öneri: Kışın aracınızı motor kısmı güneye gelecek şekilde park ederseniz sabah güneşiyle motorun az da olsa ısınmasını sağlayabilirsiniz.

LPG filtresi: LPG vanalarındaki filtre, regülatörden gelen toz ve yağı süzer. Yani filtrelerin temizliği ve bakımı LPG enjektörlerinin korunması adına oldukça önemli. Kışa girerken LPG filtresini kontrol etmek, kışı sorunsuz geçirmeye yardımcı olur.

Regülatör: LPG buharlaştırıcı olarak da bilinen regülatörün temizliği, kışın daha da dikkate alınmalı. Biriken yabancı maddeler mevsimin getirdiği soğuk havayla birlikte donabilir ve mekanizmaya hasar verebilir. Ayrıca kullanılan antifiriz LPG regülatörleri için oldukça önemli olduğundan seçim doğru şekilde yapılmalı ve antfriz sızıntısının regülatöre zarer verdiği unutulmamalı.

Antifriz: Motor, cam ve radyatör sistemine ait suyun donmasını engelleyen antifriz, aracın sağlığı için olmazsa olmaz. Antifriz seviyesinin kolay kontrol edilebilmesi ve belli bir oranda tutulması için su yerine araca özel sıvılar kullanmak daha iyi çünkü suyun kireçlenerek motoru gereğinden fazla ısıtma ihtimali var.

Lastikler: Aracın modeline uygun kış lastikleri edinmek ve lastiklerin hava basıncının doğru olduğundan emin olmak, yağışlı ya da buzlu yolların kaygan zeminlerinde meydana gelebilecek olası olumsuzlukların önünü keser.

Fren sistemi: Fren sistemindeki herhangi bir aksaklık, emniyetli sürüşün riske atıldığı anlamına gelir. Fren sisteminin yeterli basıncı sağlayarak aracı durdurması için balataların gerilme kuvvetinin de kontrol edilmesi mühim.

Farlar: Kışın hem havanın erken kararması hem de sis yoğunluğu, farların önemini artırır. Karlı havalarda gündüz-gece ayırt etmeden kısa farları açık tutmak hatta sis farlarını da kullanmak gerekir. Bu nedenle farların yaydığı ışık seviyesini kontrol etmeli.

Cam silecekleri: Yağışlı günlerin kurtarıcısı cam sileceklerinin buzlu havalarda donma ihtimaline karşı kış silecek lastikleri kullanmakta yarar var. Ayrıca ihtiyaç anında silecekleri tam performansla kullanmak için cam silecek suyuna suyun donmasını engelleyecek katkı maddeleri eklemek önemli.

Ekipman: Aracın tüm bakımları yaptırılmış ve kışa hazır hale getirilmiş olabilir. “Tüm önlemlerimi aldım.” diyebilmek için araçta devamlı bulunması gereken ekipmanın da tam olması gerekir. Özellikle kışa hazırlanırken standart ekipmanlara patinaj zinciri, çekme halatı, buz kazıyıcı, kar fırçası ve kürek eklemek kış hazırlıklarının son adımı sayılır.